dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 196
  1. #1

    Domyślnie Rozważnik Budowlany - Parterówka pod Lipą

    Tak sobie siedzę i myślę . Juz od conajmniej pięciu lat. Marzy nam sie dom za miastem żeby uciec od smogu, mieć kawałek ogródka , żeby dzieci miały gdzie na rowerach pojeździć , żebyśmy te rowery mieli gdzie trzymać .

    Troszkę o nas.
    Jesteśmy małżeństwem niemłodym, z dwójka małych dzieci.Różnica miedzy dziećmi 5 i pół roku na dodatek chłopak i dziewczynka. Nie mogą mieć wspólnego pokoju. Ja jestem house manager, moj mąż pracuje za granicą. Realnie wychodzi na to ze jestem samotną matką, bo męża mam w sumie 3 miesiące w roku.

    Decyzja podjęta, kupimy działkę a potem budujemy.
    Zmian koncepcji było kilka, włącznie z kupnem segmentu. Wiadomo, łatwiej by było, ale tam schody, ciasne klitki na poddaszu, trawy co kot napłakał a kosić trzeba i kosiarkę gdzieś trzymać, pomijając fakt ze z dwóch stron znowu sąsiedzi sa ścianą. Na dodatek musimy sie liczyć z faktem zastanym pewnych rozwiązań technicznych nie do końca nam odpowiadającym.
    W tzw. miedzyczasie powiększyła nam sie rodzina i na szybko zmieniliśmy mieszkanie .
    Pomysł z budową domu, znowu odszedł w zapomnienie. Teraz znowu nam coraz ciaśniej, dzieci rosną a skoro ja i tak jestem ich kierowca na codzień to co za różnica gdzie ich bede woziła?

    Poszukiwania działki.
    Mieszkamy w Krakowie, sporo dzieci ze szkoły córki mieszka w Wieliczce i jej okolicach.
    Pomyśleliśmy , ze placówki oświatowe maga byc w Krakowie , a mieszkać będziemy na południowych jego granicach.
    Pod rozwagę braliśmy gminę Wieliczka, Świątniki Górne .
    Niestety jak sie przejechałam kilka razy to okazało sie ze moj samochód ledwo zipie jeżdżąc po górkach a i mnie umiejętności brakuje żeby w zimie sie odnaleźć w cięższych warunkach.
    Poza tym jak znaleźliśmy juz piękne miejsce, to cena zaporowa, jak cena ok, to przy zakładach wędliniarskich lub wsród starych domów palących "beleczym".
    W pewnej chwili moja córa stwierdziła ze jej jednak nie przeszkadza zmiana szkoły i wróciliśmy do myśli o Niepołomicach.
    Juz te 5 lat temu rozglądałam sie za działka w tamtym rejonie . Właściwie nie pamietam dlaczego wtedy zmieniliśmy plany . A szkoda, bo dzis mielibyśmy juz pewńie dom w interesującym mnie miejscu.
    Jak mozna się było spodziewać ceny działek znowu poszły w górę. Miejsce , które miałam upatrzone nagle stało sie bardzo atrakcyjne z uwagi na budowana w okolicy szkołę, no i w ogóle Niepolomice wciąż intensywnie się rozwijają.
    Tak wiec wciąż szukam i znowu to samo: jak cena ok to miejsce straszne( blisko ulicy, daleko od wszystkiego, za miedzą rolnik z krowami, torfowisko, produkcja pustaków) jak miejsce cudne to cena z kosmosu.
    Szukam wiec nieustająco . Juz doszłam do wniosku że moze wrto rozważyć Wolę Batorską. Ceny na nasza kieszeń ale znow wszędzie bede dzieci woziła.
    Czekam na męża w sierpniu i podejmiemy decyzję która działka.

    Coś o wymarzonym domu:
    Od zawsze podobały mi sie małe domy w typie stodoły.
    Niedoścignionym wzorem sa dla mnie domy w Holandii. Prostota, klasa, ładna elewacja duże przeszklenia .
    Potrzebujemy pokoju dziennego , kuchni, trzech sypialni, dwóch łazienek.
    Kawałka zieleni.
    Dom ma byc prosty , zwarty. Ideał funkcji i rozkładu pomieszczeń dla naszej rodziny ma szpak z pracowńi MG projekt
    http://www.mgprojekt.com.pl/upload/g...images_rd1.jpg
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	54,1 KB
ID:	358956

    Zapraszam do czytania moich rozważań i komentowania.

    To tyle na teraz, cdn

  2. #2

    Domyślnie

    Budujcie koniecznie
    Sporo osób z Krakowa tu widzę...
    Projekt generalnie w moim stylu - plusy za zwartą bryłę, wielkość, dwie łazienki, ładny pokój dzienny z kuchnią.
    Jak dla mnie ma też kilka minusów - wejście w strefie prywatnej (każdy gośc musi przechodzic obok wszystkich sypialni), również do kuchni wędruje się spory kawałek. Moim zdaniem również trochę za duży i niewykorzystany holl, kosztem sypialni.

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć! Skąd ja znam takie rozterki? My z Krakowa najczęściej tak byśmy chcieli rzucić to miasto w cholerę i uciec gdzieś na łono przyrody. Ale zawsze z tyłu głowy zostają te wątpliwości, bo to przecież piękne miasto, z ogromnym zapleczem kulturalnym, z dobrą komunikacją miejską, z pomysłami na czas wolny dla dzieci...

    Przed kupnem działki za Dobczycami poruszałam się samochodem wyłącznie po Krakowie. Tak od 10 lat, odkąd mam prawko
    Początkowo trasa przez Świątniki mnie też przerażała, ale jeżdzę tam od marca regularnie, kilka razy w tygodniu i naprawdę zupełnie się przyzwyczaiłam. Wciąż wolę tamtą drogę niż obwodnicę.
    Niestety często trzeba dostosowywać swoje marzenia do możliwości finansowych. Dlatego my wybraliśmy piękną działkę, najpiękniejszą jaką byłam w stanie sobie wtedy wyobrazić, ale 40 km od Krakowa. Żeby było nas na to po prostu stać. 10 arów w tej cenie bliżej Krakowa nie uszczęśliwioby mnie tak, jak 33 ary z widokiem na góry trochę dalej.
    A szkoła dla dzieci? Gminne szkoły też mają wysoki poziom, natomiast jeśli chodzi o szkołę średnią już teraz przyzwyczajam się do myśli o internacie w Krakowie.

  4. #4

    Domyślnie

    gaju, TsunamiM witajcie "u mnie" . Jak miło móc poprowadzić dialog, a ńie tylko gadać do siebie.
    Przyznam ze zakładałam ten dziennik, żeby usystematyzować swoje zapędy, marzenia, potrzeby i wiedzę.
    Chcę podjąć właściwe decyzje dotyczące materiału, projektu , ogrzewania itp.
    Jednak w tej chwili najistotniejsze jest to:gdzie?
    Zawęziliśmy obszar do Niepołomic i Woli Batorskiej. Wolę przy puszczy niż przy Wiśle .
    No chyba ze coś sie odmieni i np. W Pawlikowicach coś znajdziemy.
    Gimnazjum w Woli Batorskiej jest super, potem liceum moze byc w Wieliczce lub w Nowej Hucie. Nie biorę pod uwagę bursy bo ja jestem mamą kurą

    Gaju, dziekuję za cenne uwagi dotyczące projektu. To jest forma wyjściowa, na 99% bede miała projekt indywidualny- mąż mojej Przyjaciółki jest architektem i obiecał ze nam narysuje .
    Chcę prosta bryłę , koniecznie parterówkę. Nie jestem fanką okapów. Lubię formę starych domów , w których okapów nie było

    Mam jednak zagwostkę, bo byłam ostanie w domku budowanym z keramzytu. Ekspresowa budowa, - moim zdaniem świetny rozkład pomieszczeń.
    Firma spod Torunia a buduje w całej Polsce.
    Tam niestety mają tylko jeden projekt i dlatego cena budowy w stanie deweloperskim to koszt 249 tys.
    Muszę usiąść i policzyć wszystko, tylko nie mam pojęcia jak sie za to zabrać. Kiedy na ofereo dałam zapytanie o koszt budowy to nikt sie nie zgłosił .

  5. #5

    Domyślnie

    Znalazłam działkę. Jestesmy "po słowie " muszę czekać na nowy podział, bo obecnie działka ma 8,88 a a ma byc powiększona do 10 a i 32 m.
    Ma dosyć nieregularny kształt i aż 10 m nieprzekraczalna linie zabudowy.
    Te wady rekompensuje mi cena i wszystkie media w ulicy ( asfalt) .Droga mało uczęszczana 3 minuty do szkoły , same nowe domy na około z wyjątkiem jednego.
    Zaraz za granicą Niepołomic .
    Cały czas myślę o parterówce. Wszystko było ok, do czasu jak moj mąż zakrzyczy sobie pokoju komputerowego.
    Ma duzo racji w tym, żeby jednak się schował w czołgu w swojej jamie niż żeby mial komputer w salonie lub sypialni.
    Niemniej jednak rozbiło mi to koncepcję i teraz muszę szukać parterówkę na wąska dzialke z 4 pokojami plus salon.
    Z uwagi na to, ze przy takich gabarytach dom staje sie rozległy, za czym idzie więcej fundamentu, większy dach, większa rozpiętość stropu (pewnie potrzebne bedą podciągi, lub strop lany) zaczynam sie łamać jednak nad stodoła z poddaszem ale z wysoka ścianka kolankowe, żeby uniknąć okien dachowych.
    Działka jest z wjazdem od północy .
    Szukaminspiracji i glupieję;(
    Moj architekt próbował wrysować mniej więcej wielkość domu w dzialke i próbował zrobic podział pomieszczeń.
    Narazie kiepsko to widzę .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	367126

  6. #6

    Domyślnie

    Parterówkę ciężko zmieścić na małej lub wąskiej działce. Co innego dom z poddaszem bo można zmniejszyć obrys a iść w górę. Pokoje po 11 mkw nie są za duże, nie wiem czemu większość tak lubi żeby mieć wielki salon a małe pokoje. Jak się ma dzieci to raczej nie będą one siedziały z rodzicami w salonie tylko pozamykają się w pokojach, będą do nich przychodzić koledzy koleżanki i co oddacie im salon do zabawy, grania czy słuchania muzyki ? W domu z poddaszem można mieć dwie strefy dolną głośną i górną cichą. Dom wybiera się tak aby był użyteczny i odpowiadał wymaganiom mieszkańców, później jest kwestia ładny. Kolejna sprawa dom wybiera się do działki i działkę dla domu. Jedno musi grać z drugim. Wciskanie na siłę domu na działkę bo dom nam się podoba hm może być powodem do nerwów i stresu

  7. #7

    Domyślnie

    Kemotxb, dziekuje za opinię.
    Działka ma 26 m w najszerszym miejscu a 16 w najwęższym . Dlugosc to 51m
    Mogłabym pomysleć o parterówce wzdlóż działki, boje sie tylko efektu tramwaju i sporo miejsca na komunikacje.
    Spokojnie w parterówce mozna wydzielić strefę prywatną i strefę dzienną.
    Nasz tryb życia jest taki ze i tak siedzimy wszyscy w dużym pokoju.
    Dziec mam jeszcze stosunkowo małe . Jak koleżanki przychodzą do córki ( najcześciej dwie naraz , w porywach do 4) to dają radę a bawią sie głownie na podłodze w pokoju 8,5 m2.
    Wiem czego potrzeba naszej rodzinie, wiem o czym marzyłam. Działkę znalazłam w takim miejscu , które mnie interesuje, jej jedynym felerem jest zwężenie.
    pokoje bedą małe, ale każdy bedzie miał swoją przestrzeń. Nie moge sobie pozwolić na budowę większego domu rownież ze względów ekonomicznych.
    Bez projektu i tak nie moge policzyć czy bardziej opłaci sie zbudować parterówkę czy z piętrem.
    Przy rozległej parterówce dużym kosztem sa fundamenty i dach i nie wiem jak ze stropem( cały szas myślałam o wiązarach).
    Piętro to z kolei ocieplenie dachu, okna dachowe, schody, strop lany .
    Tak, czy inaczej będzie projekt indywidualny.

  8. #8

    Domyślnie

    Różnice w cenie między parterówką a takim z poddaszem ciężko przeliczyć nawet jak będziesz miała projekt. Ogólne etapy pewnie da się jakoś policzyć. Zaczynam mówić jak niektórzy forumowicze tutaj obecni. Mocno namawiają na to co sami lubią i preferują. A tak być nie powinno . Tak więc nie namawiam na poddasze, jeśli podobają Ci się parterówki i taki dom chcesz to po prostu rób i buduj tak jak chcesz . Projekt indywidualny to dobra myśl bo gotowca nie znajdziesz pewnie idealnie pasującego. Kosztowo wyjdzie coś drożej, bo gotowiec to koszt ok 2500 zł plus adaptacja plus przyłącza, plus plan zagospodarowania działki plus adaptacja instalacji wewnętrznych i jakieś dodatki instalacyjne (może alarm albo coś) i jak się to wszystko sumuje to też wychodzi spora kwota bliska indywidualnemu projektowi. Teraz też bym zrobił indywidualny niż bawił się z adaptacją gotowca od prawie dwóch miesięcy (a jestem w połowie). Z projektem indywidualnym jest jedna bardzo ważna sprawa - nikt go nie budował i nikt go nie sprawdził w rzeczywistości. Wiele można zrobić na papierze ale podczas budowy na pewno będzie masa różnych spraw które nie będą pasowały albo wyjdą w dziwnym miejscu . Gotowca można zobaczyć w realizacji na zdjęciach a nawet na żywo jeśli inwestor jest życzliwy , popytać o problemy, poradzić a nawet wycenić poszczególne etapy przynajmniej po materiałach. Co do działki to szerokością nie powala i dodatkowo zwężenie mocno psuje całość. Masz w planach jakiś garaż ? albo pomieszczenie gospodarcze ? Sprawdzałaś tzn czytałaś MPZP/WZ dla działki?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a gdyby pójść w tym kierunku:


    poza tym projekt indywidualny nie musi być prostokątny. Może nawiązywać do kształtu granic:

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-09-2016 o 23:41

  10. #10

    Domyślnie

    Kemot, masz bardzo wiele racji. Jestem totalnym laikiem w kwestiach budowlanych. Nawet nie mam nikogo w gronie znajomych kto by budował.( jedynie moj kuzyn, ale on budował sam i jego założenia bardzo odbiegały od moich).
    Projekt bedzie na 100% indywidualny, bo jak pisałam zrobi go nam przyjaciel domu za bardzo promocyjną cenę.
    Miałam w zamyśle coś jak z8, promyk, bursztyn itp.
    Dom miał byc dopasowany do możliwości działki. Miało byc prosto i tanio, dwa elementy szaleństwa cenowego: okno suwane i pompa ciepła PW.
    Bez Garazu oczywiście, ale koniecznie z kominkiem bo (uwaga) moj mąż nie odpuści
    Nasza wizyta u architekta najpierw mnie rozbawiła a potem wkurzyła, bo panowie popłynęli z fantazją. Oczywiście wszystko jest bardzo wstępne . Kwestia tego jakiej wielkości dom wejdzie na szerokość. Bo tak najbardziej by mi odpowiadał.
    Zaczynam sie zastanawiać czy nie spróbować zrobic czegoś w kwadracie i pokryć płaskim dachem. Z tego co czytałam, MPZP daje wiele swobody poza 10 m od granicy działki jako nieprzekraczalnej linii zabudowy.
    Jeszcze jedna ważna informacja mam lipę na działce prawie centralnie przy wjeździe na działkę .
    Bedzie więc dom "pod Lipą"
    Elfir bardzo mi miło, ze do mnie zajrzałeś i na dodatek wykonałaś szkic projektu
    Na dowód podobnych wizji dotyczących kształtu budynku- pierwsza koncepcja archi i mojego męża
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	367353
    Nie pomyslałam żeby salon dać od północy , a w Twoim planie jest od północy, ale taras od zachodu.
    Muszę jeszcze wcisnąć gdzieś pomieszczenie gospodarcze na pompę , zasobnik i pralkę .

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli MPZP daje swobodę to masz pole do popisu. Obrys ze ścięciem tzn ścianami dopasowanymi do granic działki daje możliwości w rozmieszczeniu, ale może utrudniać budowę, będzie bardziej skomplikowany dach i kąty między ścianami gdzie nie będzie się dało postawić komody albo szafki. Oczywiście wszystko da się zrobić . Może jednak wybrać obrys w kształcie kwadratu/prostokąta i pójść w długość wtedy może uda się wcisnąć kotłownie i pralnie (dla mnie to są najważniejsze pomieszczenia w domu)

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    gdyby dom nawiązywał do kształtu granic, taras i okno salonu byłoby nawet od południowego zachodu, bo granica idzie po skosie.
    W przypadku pokrycia dachem płaskim trapezowaty kształt domu nie jest problemem.
    Kąty występowałyby tylko na jednej ścianie.
    To jest chyba ściana wschodnia nie zachodnia?

    Przy czterech pokojach parterówka może parterówka wyjść całkiem spora.

    Propozycje innych rozwiązań:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-09-2016 o 12:11

  13. #13

    Domyślnie

    Kemot, Elfir ogromne dzięki
    Właśnie kłopot z dachem i kątami w domu , oraz bardzo możliwe błędy podczas wykonania odstraszają mnie od skośnej ściany .
    Poza tym nie oszukujmy się. Skoro moim planem od zawsze był mały, ekonomiczny dom to nie moge szaleć z dziwnym projektem bo po prostu nie stać mnie na błędy. Nie stać mnie na "dom marzeń". Dlatego wciąż szukam pomysłów i rozwiazan. Muszę sie rzetelnie przygotować do budowy. Poza wykończeniowką typu malowanie nic nie zrobię sama. Na mojej głowie dosłownie wszystko, z wyjątkiem zarabiania

    Elfir bardzo podoba mi się ten rozkład z jakiego to projektu? No i ew. skośna ściana byłaby od stronyzachodniej .
    Wjazd jest od północy , dom właścicielki działki mam na wschodzie .

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To jakiś rysunek znaleziony w sieci, ale bardzo mocno zmodyfikowany - chociażby kotłownia była w innym miejscu a pokoje były mniejsze.

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję, swietnie zatem to udoskonaliłaś
    W przyszłym tygodniu podpisuję umowę przedwstępną, bo mam juz projekt podziału

  16. #16

    Domyślnie

    Może inspiracją będzie coś takiego http://www.doomo.pl/ekonomiczny.html

  17. #17

    Domyślnie

    Witaj Wykona bardzo fajny projekt szkoda ze brakuje czwartego pokoju ale jest nad czym pomysleć.

  18. #18

    Domyślnie

    A taki rozkład?mtylko trzebaby go skrócić o metr i ew. posżerzyc? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	50,0 KB
ID:	367520

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wybierając projekt dla rodziny z dwójką dzieci zawsze staram się, by pokoje dzieci miały zbliżoną powierzchnię i ten sam widok z okien - aby żadne nie czuło się poszkodowane, że drugie ma lepiej. Zakładam też, że z sypialni rodziców korzysta się w zasadzie o zmroku i wcześnie wstaje, więc widok z jej okien i doświetlenie to tematy drugorzędne. Ważniejsze jest chociażby zmieszczenie dużej szafy, bo dorośli mają o wiele więcej ubrań od dzieci. Za to pokoje dzieci to nie tylko sypialnie, ale także miejsce nauki i dla nastolatków bawialnie do przyjmowania znajomych. Dlatego powinny być maksymalnie dobrze oświetlone przez większą część dnia.
    Przy rodzinie 2+2 staram się też szukać rozwiązań z dwoma łazienkami a nie tylko samym wc.

    Dlatego proponuję jedne projekty a pomijam inne.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wybierając projekt dla rodziny z dwójką dzieci zawsze staram się, by pokoje dzieci miały zbliżoną powierzchnię i ten sam widok z okien - aby żadne nie czuło się poszkodowane, że drugie ma lepiej. Zakładam też, że z sypialni rodziców korzysta się w zasadzie o zmroku i wcześnie wstaje, więc widok z jej okien i doświetlenie to tematy drugorzędne. Ważniejsze jest chociażby zmieszczenie dużej szafy, bo dorośli mają o wiele więcej ubrań od dzieci. Za to pokoje dzieci to nie tylko sypialnie, ale także miejsce nauki i dla nastolatków bawialnie do przyjmowania znajomych. Dlatego powinny być maksymalnie dobrze oświetlone przez większą część dnia.
    Przy rodzinie 2+2 staram się też szukać rozwiązań z dwoma łazienkami a nie tylko samym wc.


    Dlatego proponuję jedne projekty a pomijam inne.
    I super, bardzo to doceniam, bo wydaje mi się ze przeszukałam setki projektów a niektórych rozwiązań podawanych. Przez Was nie widziałam.
    Mam podobne założenia do Ciebie Elfir. Stad wydaje mi sie ze projekt arosa z pracowni domy Lipinscy w układzie byłby ok.
    Nasza sypialnia od północy, dzieci od południa dwie obok siebie. Mozna je powiekszyć kosztem zwężenia domu i czwartej sypialni, która ma byc pokojem komputerowym mojego męża i pełnić role ew. pokoju gościnnego ( kiedyś pewnie będę musiała zabrać do siebie moja macochę).
    Tu tez mozna wykroić z pomieszczenia gosp. I dużej łazienki miejsce na natrysk w wc.

    Promocyjna cena projektu oznacza dla mnie, ze muszę / chcę sporo pracy włożyć sama. Szukać rozwiązań, tak, żeby architekt juz miał na czym pracować.
    Mam wyrzuty sumienia, ze właściwie koszt projektu to tyle ile trzeba bedzie zapłacić branżystom.

    Bardzo Wam dziekuje za cenne uwagi. Powoli czuję ze ten dom zaczyna byc realnym, a nie mglistym marzeniem.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony